Živé paměti Sudet - Příběhy Sudet

zive pameti sudet vystava svojsin2011

V rámci projektu Příběhy Sudet vyhlašujeme Výběrové řízení na dodávku grafických prací a tisku publikace a výstavních panelů. 

Nabídky dle zadávacích podmínek je možné podávat do 24.4.2013, 14.hod, v sídle CpKP ZČ (Americká 29, 301 00 Plzeň).

Podklady pro zadání zakázky a účast v řízení jsou k dispozici u kontaktní osoby: Daniel León (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; 774 846 266).

Projekt byl zaměřený na sběr poznatků o životě v Sudetských oblastech Plzeňského kraje ve 20. století. Informace byly primárně shromažďovány prostřednictvím rozhovorů s vybranými osobami a získané informace byly dále zpracované a formalizované do podoby publikace a výstavního setu. Výstup projektu by měl být příspěvkem k rozšíření povědomí o historické i současné provázanosti života českých i německých obyvatel Sudet a vývoji osídlení tohoto prostoru.

 Projekt Živé paměti Sudet byl realizován dvěma partnery:

1. Centrem pro komunitní práci západní Čechy.
2. Volkshochschule im Landkreis Cham (a německým partnerem projektu).

Realizace probíhala od března 2010 do dubna 2011.

Cílem projektu bylo získání a zachování „obrazu" života tzv. Sudetských oblastí Plzeňského kraje a to prostřednictvím získání biografií jedinců

  1. kteří byly z území Sudet vystěhováni po druhé světové válce,
  2. kteří patří mezi starousedlíky – Němci i Češi.

Projekt využíval metodu oral history, tedy metody, prostřednictvím, které se získávají v historiografii autentická svědectví o určité historické události resp. době. Účelem rozhovorů bylo získat podrobné informace o každodenním životě lidí v sudetských oblastech, tedy v oblastech, které po druhé světové válce prošli velmi bouřlivým vývojem.


I. Publikace
Rozhovory byly zpracovány do dvojjazyčné publikace a byly předloženy českým i německým zájemcům (samospráva, vzdělávací instituce, knihovny, NNO, odborná veřejnost, jednotlivci ). V případě zájmu o tištěnou publikaci se obraťte na projektový tým (zpoplatněno je poštovné, publikace je poskytována zdarma).
Publikace v el. podobě ke stáhnutí zde: Živé paměti Sudet - česko německá verze


II. Výstava
Dále byly v rámci projektu shromažďovány podklady a materiály použitelné pro představení projektu formou panelová prezentace (kroniky, fotky, dokumenty apod.) a jejich vystavení bude probíhat v Čechách i v Německu.
Nabídku zapůjčení výstavy a náhled výstavních panelů je možné stáhnout zde:

 

Kontaktní osoba projektu: Daniel León

b_550_0_16777215_00_images_loga_donoru_logolink.jpg

CpKP západní Čechy podpořili